Uchwała Nr XXVII/187/06

UCHWAŁA NR XXVII/187/06

Gady Gminy Turośń Kościelna

z dnia 23 marca 2006 roku

          w sprawie określenia  szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania spłaty  i rozkładania na raty należności pieniężnych, do których  nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa, przypadających Gminie Turośń Kościelna  oraz jej  jednostkom organizacyjnym.

Na podstawie art. 18 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591,  z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 214, poz. 1806, z 2003 r. Nr 80, poz. 717 i Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1203 i Nr 167, poz. 1759 oraz z 2005 r. Nr 172, poz. 1441 i Nr 175, poz. 1457 ) i art. 43 ust. 2  ustawy z dnia 30 czerwca 2005  r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104), Rada Gminy Turośń Kościelna uchwaliła, co następuje:

§ 1. 1.  Uchwała określa:

1) szczegółowe zasady i tryb umarzania, odraczania terminu spłaty lub rozkładania na raty należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa, przypadających Gminie Turośń Kościelna oraz gminnym jednostkom organizacyjnym Gminy Turośń Kościelna od: osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej,

2) organy lub osoby  uprawnione do stosowania tych ulg.

2. Przez należność pieniężną rozumie się dług główny wraz z odsetkami ustawowymi za opóżnienie w jego zapłacie.

§ 2. Ilekroć w uchwale jest mowa o gminnej  jednostce organizacyjnej - rozumie się przez to w szczególności: Urząd Gminy Turośń Kościelna, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminny Ośrodek Kultury w Turośni Kościelnej  oraz szkoły prowadzone przez Gminę Turośń Kościelna.

§ 3. Należności pieniężne, nazywane dalej: „należnościami”, mogą być umorzone w części lub w całości z powodu ich nieściągalności, jeżeli:

1)  dłużnik zmarł nie pozostawiając żadnego majątku lub pozostawił ruchomości nie podlegające egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawił przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty  3.000 zł,

2)  ogłoszono upadłość lub likwidację  dłużnika,  a Gmina Turośń Kościelna, nazywana dalej: „Gminą”  lub jej jednostki organizacyjne, nie zyskały w tych postępowaniach zaspokojenia  należności, bądź też dłużnik  został wykreślony z właściwego rejestru, przy jednoczesnym braku majątku podlegającego egzekucji,

3)    sąd oddalił wniosek o upadłość lub umorzył postępowanie ze względu na brak majątku wystarczającego na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego,

4) zastosowane zostały umorzenia w ramach  postępowania  naprawczego,

5)  zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nie skuteczne,

6)    nie można ustalić dłużnika,

7)  egzekucja należności mogłaby w istotny sposób utrudnić lub uniemożliwić funkcjonowanie organizacji pożytku publicznego prowadzących działalność w dziedzinie:  oświaty i wychowania, kultury, kultury fizycznej  oraz ochrony zdrowia i opieki społecznej.

§ 4. 1. W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym, można - na wniosek dłużnika - odroczyć termin zapłaty całości lub części należności, albo też  rozłożyć  na raty spłatę całości bądź części należności.

2. Okres odroczenia terminu zapłaty należności  nie może być dłuższy niż 12 miesięcy.

3. Okres spłaty należności rozłożonej na raty nie może być dłuższy niż 12 miesięcy.

§ 5. Jeżeli dłużnik, któremu termin zapłaty należności odroczono lub rozłożono jej spłatę  na raty, nie spełnił tego świadczenia  w ustalonym terminie lub w wymaganej wysokości, należność pozostała do spłaty  staje się natychmiast wymagalna.

§ 6. Do umarzania, odraczania terminu zapłaty lub rozkładania na raty spłaty należności:

1) przypadających gminnym jednostkom organizacyjnym, - jeżeli  wartość  tych należności nie przekracza kwoty stanowiącej 3.000 zł -  uprawnieni są  ich kierownicy,

2) przypadających:

a) Gminie,

b) gminnym  jednostkom organizacyjnym w wysokości przekraczającej kwotę, o jakiej mowa w pkt 1

 - uprawniony jest Wójt Gminy Turośń Kościelna, nazywany dalej: „Wójtem”.

§ 7. Uchwały nie stosuje się do należności, których zasady i tryb umarzania, odraczania terminu zapłaty oraz rozkładania na raty określają odrębne przepisy.

§ 8. 1. Umorzenia należności, odroczenia terminu jej zapłaty lub rozłożenia jej spłaty na raty, dokonuję się w drodze stosownego  zarządzenia.

2. Jeśli należność ma charakter cywilno-prawny bądź wynika ze stosunku pracy, zarządzenie o jej umorzeniu  ma charakter umowy o zwolnienie dłużnika z długu ( art. 508  Kodeksu cywilnego),  chyba że dłużnik już nie istnieje.

3. Do dokonania cznności, o jakiej mowa w ust.1, przez kierowników gminnych jednostek organizacyjnych  ( innych niż Wójt ),  niezbędne jest udzielenie im przez Wójta stosownego pełnomocnictwa.

4. Zarządzenia, o których mowa w ust. 1 i  ust. 2, są podstawą do dokonania przez Skarbnika Gminy Turośń Kościelna stosownych czynności rachunkowo-ksiegowych..

§ 9. Wykonanie uchwały powierza się  Wójtowi.

§ 10. 1. Uchwała podlega opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego, w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Turośń Kościelna oraz na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy Turośń Kościelna.

2. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

Przewodniczący Rady

Paweł Tadeusz Wenclik

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Turośń Kościelna

Wytwarzający/odpowiadający: Paweł Kondracki

Wprowadzający: Paweł Kondracki

Data wprowadzenia: 2006-03-31

Data modyfikacji: 2006-03-31

Opublikował: Paweł Kondracki

Data publikacji: 2006-03-31